Mahmut Tanal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde oturma eylemi başlattı

CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, Urfa ve Mardin’deki elektrik kesintilerini protesto etmek için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı önünde oturma eylemi başlattı.

Sosyal medya hesabından videolu paylaşım yapan Mahmut Tanal, “Bugün bana gelen telefonlarda vatandaşlarımız elektriklerinin kesik olduğunu söyledi. Enerji bir insan hakkıdır, hiç kimse bu haktan mahrum bırakılamaz. Bu mağduriyeti protesto etmek için sabaha kadar bakanlığın önüne sandalyemi koydum, oturma eylemine başladım” dedi.

‘ŞANLIURFA VE MARDİN’DEN 100’E YAKIN ARAYAN VAR, SÜREKLİ ELEKTRİKLER KESİK’

ANKA Haber Ajansı’na da açıklamalarda bulunan Tanal, “Bugün Şanlıurfa ve Mardin’den 100’e yakın arayan var. Sürekli elektrikler kesik. Buna kayıtsız kalmak imkansız çünkü enerji bir insan hakkıdır. İnsan hakkından vazgeçilemez. Elektriklerin sürekli kesilmesi nedeniyle insanların sağlığı açısından onurlu bir yaşam sürdürmeleri de imkansız. Çocukların eğitimi, insanların sağlığı açısından mağduriyet yaşanıyor. Bu insanların mağduriyetini dile getirme adına Bakanlığı arıyoruz, ilgilenmiyorlar. Oradaki elektrik yetkililerini arıyoruz, ilgilenmiyor. Vatandaşlar perişan durumda” ifadelerini kullandı.

“Sabaha kadar burada oturma eylemi yapacağım ve eğer vatandaşın bir nebze sesini duyurabilirsek, bu mağduriyeti önleyebilirsek ne mutlu bizlere” diyen Tanal, “Kaldı ki Şanlıurfa’nın Suriye’ye olan sınırından Suriye’ye ücretsiz olarak elektrik gönderiliyor ama benim vatandaşım mağdur” şeklinde konuştu.

‘BU TOPLU BİR CEZALANDIRMADIR’

Yatırımlar yapılmadığı için sürekli elektriklerin kesildiğini belirten Mahmut Tanal, şunları söyledi:

“Şanlıurfa’daki elektrik kesintilerine ilişkin kamuoyu, ‘borçları var’ diyebilir. Eğer bir hanenin borcu varsa o borçtan dolayı tüm köyün elektriği kesiliyor. Bir köyde 10 evin borcu varsa o köyden önceki köylerin elektriği de kesiliyor ve bu toplu bir cezalandırmadır. Kimin borcu varsa sen onu kesebilirsin. Onu da keserken bu enerjinin bir insan hakkı olması nedeniyle bundan mahrum bırakamazsın çünkü evde asgari yaşam şartları var. Bu yaşam şartları nedeniyle çocukları, aileleri elektriksiz bırakamazsınız. Elektriksiz bırakmak buradaki yaşam kalitesini düşürmek anlamına gelir, insan hakkı ihlali anlamına gelir. Hiçbir insanı insan hakkı ihlaline mahkum bırakmaya hiçbir ekonomik veya siyasi gerekçe olamaz.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir